Budų ola
 

 

Įžanga
Budų ola
Didžioji Zimbabvė
Angkor Vatas
Krak des Chevaliers
Salisbury'o katedra
Alhambra
Tenochtitlan
Žodynėlis. Literatūra

Tai yra viena iš olų, kuriose įkurta šventyklų. Jų patalpos iškirstos kalvose prie Jihės upės rytų Kinijoje. Šios šventyklos yra vadinamos Longmeno olomis ir paskirtos indų princui Budai, kurio mokymas tapo budizmo religijos pagrindu.

 

PIRMOSIOS OLOS

Darbas Longmeno olose prasidėjo 494 metais po Kristaus gimimo, kai kinų imperatorius perkėlė imperijos sostinę į Lojangą. Olos yra Henano provincijoje, 12 kilometrų į pietus nuo Lojango, kuris mūsų laikais yra judrus, daugiau kaip milijono gyventojų miestas.

 

KINŲ BUDIZMAS

Budizmas Kinijoje pradėjo plisti šimtus metų prieš iškertant olose šventyklas. 67 metais po Kr. Hanų dinastijos imperatorius nusiuntė atstovus Indijon parvežti budistų šventųjų raštų. Pakeliui šie susitiko du indų budistų vienuolius, kurie davė pasiuntiniams ir šventųjų raštų, ir skulptūrų. Keturi pasiuntiniai grįžo į Lojangą ir pastatė švetyklą Kinijoje.

 

IŠSKAPTUOTOS UOLOJE

Longmeno šventyklos ir skulptūros yra išskaptuotos tankiame pilkame vietiniame kalkmedyje. Olose yra apie 100 000 budistų skulptūrų. Didžiausia yra Fengsiano šventykla. Joje sėdi 17 moterų aukščio Buda. Taigi šios skulptūros dydis prilygsta aukštam medžiui.

 

TANGŲ DINASTIJOS MENAS

Dešimties tūkstančių Budų ola (kiniškai Vanfo dong) buvo išskobta 680 metais. Tai vyko Tangų dinastijos, kuri valdė nuo 618 iki 907 metų, pradžioje.

 

DEŠIMT TŪKSTANČIŲ BUDŲ

 Ola yra kvadrato formos, o ant šoninių sienų - tūkstančiai mažyčių skulptūrėlių, pagal kurias ir pavadinta ola. Jos yra išskaptuotos bareljefiškai. Ten yra didžiulė Budos statula, apsupta keturių pasekėjų statulų. Šalia mažyčių Budų skulptūrų pavaizduoti muzikantai, grojantys fleitomis, cimbolais, arfomis bei kitais styginiais instrumentais.

Kalkmedis tuose kraštuose smarkiai sukietėjęs, tad meistrai galėjo išskobti tokias mažytes figūrėles. Budistų olų skulptūros menas baigėsi IX amžiuje kartu su Tangų dinastija.


Įžanga | Budų ola | Didžioji Zimbabvė | Angkor Vatas | Krak des Chevaliers | Salisbury'o katedra | Alhambra | Tenochtitlan | Žodynėlis. Literatūra
 

 ÓLaura Pereckaitė, 8 klasė

Jonavos „Neries“ pagrindinė mokykla

                                        

2006